Izgaismot Latviju pirmizrāde

5.decembrī kinoteātrī “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvojusi dokumentālā filma “Izgaismot Latviju”. Akcijas laikā katrs valsts simtgadei par godu bija aicināts noiet vienu sirdskilometru paša izvēlētā vietā Latvijas pierobežā. Ekspedīciju gājienu rezultātā iezīmēts “1836 ceļš” – maršruts, kas ved apkārt mūsu valstij un ļauj iepazīt Latvijas krāšņo pierobežu.

Par 1836 ideju Projekta “1836” aizsākumi meklējami, satiekoties trim idejām. 2015.gadā Latvijā zināmi mūziķi – Renārs Kaupers, Raimonds Tiguls un Laima Jansone – vēlējās izdziedāt 100 Latvijas kultūras namus, Enriko Podnieks vēlējās apceļot, apmīļot un aplidot Latviju, savukārt Imanta Ziedoņa muzejs vēlējās īstenot dzejnieka Imanta Ziedoņa ieceri, ko viņš paudis grāmatā Leišmalīte”, ka kādu dienu apkārt Latvijai ies ceļš. 2016.gada 14.maijā ar pirmo gājienu Kolkā sākās 1836 ceļš. Sadarbībā ar 43 pierobežas pašvaldībām trīs gadu laikā tika īstenoti 43 gājieni, kuros piedalījās 3010 dalībnieki. Gājieni pulcēja cilvēkus no visdažādākajām Latvijas vietām, ar visdažādākajām profesijām un vecumiem, kurus vienoja viens mērķis – uzdāvināt savai tēvzemei savu visdārgāko – laiku, spēku un prieku, ejot, izpētot labākos ceļu un iezīmējot tos kartēs, atrodot arī skaistu un izcilo, gan sarunājoties ar cilvēkiem, gan meklējot to dabā. Kā dāvana Latvijai tās simtgadē tapis 1836 ceļš – tūrisma maršruts, kas ved visapkārt Latvijai.

2018.gada 21.jūnijā, iezīmējot noieto ceļu, cilvēki tika aicināti piedalīties akcijā “Izgaismo Latviju”, kurā ikvienam Latvijas iedzīvotājam vai viesim bija iespēja plkst.18:36 noiet savu sirdskilometru Latvijai. Latvija tādējādi kļuva par pirmo valsti pasaulē, kuras iedzīvotāji to apgājuši valsts simtgadei par godu. 1836 projektam ir zīmīgs skaitlis – trīs gadu darba rezultātā iezīmētais maršruts apkārt Latvijai ved 1836 kilometru garumā. Šo ceļu var mērot kājām, ar velosipēdu, motociklu vai auto, iepazīstot Latvijas pierobežu un tās cilvēkus. “1836 ceļu’ simboliski iezīmē arī 1836 ceļa stabi, kas ieraksti Latvijas pierobežā.

 Foto: Ritvars Stankevičs

Galerija